וואלה!

אתונה 1896: היהודי הראשון שהביא זהב וריצת 100 מטר

המשחקים האולימפיים הראשונים בעידן המודרני נערכו באתונה, ואשר גולדברג מספר במדור החדש "סיפורים אולימפיים" על אלפרד "האיוש" גוטמן, שחיין יהודי שהצטיין בעיקר בכדורגל, ועל ההזנקה המוזרה בריצת ה-100 מטר

אשר גולדברג
18/07/2021

אחרי 293 משחקים אולימפיים בזמן העתיק, החליט הוועד האולימפי, בראשות הברון הצרפתי פייר דה קוברטן, לחדש את מסורת המשחקים האולימפיים בזמן החדש. הכבוד ניתן ליוון, והמשחקים שנערכו בעבר בעיר אולימפיה נקבעו בעיר אתונה, בשנת 1896.

טוב לדעת (מקודם)

בי-קיור לייזר - הרופאים ממליצים והמטופלים מרוצים

מוגש מטעם בי קיור לייזר
אלפרד האיוש גוטמן. יחצ,
והוא בכלל אהב כדורגל. אלפרד "האיוש" גוטמן(צילום: יחצ)

מלך יוון גאורגי פתח את המשחקים האולימפיים של הזמן החדש. הספורטאי היהודי הראשון שזכה לתהילת עולם והביא שתי מדליות זהב לארצו הונגריה היה אלפרד " האיוש " גוטמן. הוא נולד בבודפשט ב- 1877 והצטיין בתחומים אחרים בנוסף לענף השחייה, בעיקר בכדורגל. האיוש שוחרר מלימודי האדריכלות בהם הצטיין גם כן ויצא להתחרות בבירת יוון.

במשחה הגמר למרחק 100 מטר חופשי סיים גוטמן במקום הראשון בזמן של 1:22.2 דקות והביא את הזהב הראשון שלו. את המדליה הזהובה השנייה קיבל במשחה למרחק של 1,200 מטר בסגנון חופשי, עם זמן של 18:22.2 דקות.

האיוש זכה אחרי אולימפיאדת אתונה באליפות אירופה במקצועות בהם שלט. הוא אהב יותר מכל כדורגל, עזב את הבריכה ושיחק בקבוצת b.t.c. הוא נכלל בנבחרת הלאומית של הונגריה ושיחק בשנת 1901 במשחק הבינלאומי הראשון שלה, נגד נבחרת אוסטריה. הוא הלך לעולמו בשנת 1955.

הזנקה מעניינת. ריצת 100 מטר באתונה(צילום: יחצ)

הריצה למרחק 100 מטר גברים בטוקיו בוודאי תרתק את כל העולם. לפני 125 שנים באתונה עדיין לא השתמשו בעזרי הזינוק המודרני של ימינו. הזינוק לריצת הגמר באצטדיון השיש היה מעמדות יציאה שונות, כאלה שהיום מעלות חיוך מעורב בנוסטלגיה. המנצח בתחרות היוקרתית היה האמריקאי תום ברק, שיצא לריצה בזינוק נמוך וסיים בזמן של 12.0 שניות. ברק זכה במדליית הזהב גם בריצה למרחק 400 מטר, בזמן של 54.2 שניות. המנצח בקפיצה לגובה היה אלרי קלארק מארצות הברית, שקבע 1.81 מטר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully